Radioääni ja näyttelijänäkin kunnostautunut Esko Eerikäinen on saanut ikävää arvostelua osakseen. Hän avautuu niistä ja kertoo, ettei ole onneksi välittänyt niistä liikaa.
Lue myös: Esko Eerikäinen vaihtoi tyyliä – ”Vaalea on valttia”
Lue myös: Esko Eerikäinen kertoo podcastissaan karmeasta lapsuudestaan – ”Remmiä tuli”
– Tee niin tai näin niin aina joku arvostelee, parasta on se et mua se ei ole koskaan tai oikeastaan pitkään aikaan satuttanut tai kiinnostanut, kirjoittaa Eerikäinen kohtelustaan.
Eskolla olisi jäänyt paljon tekemättä, jos hän olisi kuunnellut arvostelijoitaan. Sellainen on ollut lähellä, mutta onneksi niin ei käynyt.
– Mä palasin tällä viikolla tekee radiota ja ihaninta oli se, että perhosia oli taas vatsassa, jos mä olisin lopettanut aikoinaan, joka oli lähellä, kun mua haukuttiin siitä, kuinka mä olin sitä ja tätä tai olisin jättänyt salkkareita tai teatteria tai juontamista niin olisin ollut saatanan tyhmä ja antanut niille huutelijoille sen minkä ne olisi halunnut, avautuu Eerikäinen.
Esko on saanut paljon tsemppiviestejä
Esko on ylpeä itsestään ja hänellä tuntuu olevan hyvä itseluottamus.
– Onneksi mä luotan itseeni ja tiedän kuka ja mikä mä olen, olkoon tatskoja tai minkä värinen tukka tai kynsiä tahansa, mä olen ylpeästi mä 100 % nyt ja aina, toteaa hän lopuksi.
Eskolle on tullut paljon tsemppaavia viestejä, vaikka hän ei tunnu sellaisia edes tarvitsevan.
– Muista Esko, tosi monet tykkää puhuu, mut harvat tekee! kirjoittaa juontaja Vappu Pimiä.
– Esko, sinä olet tärkeä osa suomalaista radiohistoriaa ja sen tulevaisuutta, nilkka suoraksi vaan jatkossakin ja nauti matkasta, kommentoi joku.
Eskon julkaisu löytyy alta ja täältä.