Heidi Foxellista kuului jälleen erittäin surullisia uutisia

Eivätkö nämä vastoinkäymiset lopu?

Julkaistu:

Heidi Foxell on kaikille tuttu suomalainen poliisi, joka haavoittui vakavasti Hyvinkään joukkoampumisessa toukokuussa 2012.

Traaginen haavoittuminen johti pitkään toipumisjaksoon, kymmeniin ja kymmeniin operaatioihin, leikkauksiin, pysyviin vammoihin ja komplikaatioihin.

Lue myös: Heidi Foxell esitteli aluevaltauksensa – nämä taidot pudottavat leuan lattiaan!

Hän joutui myös hoitovirheen uhriksi menettäen kävelykykynsä. Myöhemmin hän on sairastanut myös leukemiaa ja kertonut avoimesti terveyskamppailustaan julkisuudessa.

Hän on myös saanut paljon erinäisiä komplikaatioita viimeisen vuoden, kahden aikana ja viettänyt viikkokausia sairaalassa. Mielenterveyshaasteiltakaan ei ole vältytty, mutta onneksi rakas puoliso on ollut tukemassa Heidiä.

Päivinä, jolloin kuntoa on riittänyt, hän on kiertänyt kouluissa puhumassa.

Vakava verenmyrkytys

Alkuvuodesta Heidi joutui kaiken lisäksi pieneen autokolariin.

Lue myös: Heidi Foxellilta parisuhdepaljastus – ”Mun viimeisin ostos”

Nyt Heidin Noora-puoliso kertoo Instagramissa, että takana on jälleen parin viikon raskas jakso.

Heidin vointi on käynyt tosi heikkona, mutta nyt tilanne on parempi.

Julkaisun täginä on sepsis, joka on suomeksi verenmyrkytys. Se on äärimmäisen vakava ja suorastaan hengenvaarallinen komplikaatio.

– Vaikka molemmat näytetään vähän väsyneiltä, niin kuuluu jo parempaa. Heidin vointi on kohentunut tämän viikon: hän on jaksanut ottaa vastaan vieraita ja olla jo vähän pystyssä, Noora kertoo.

– Nyt toivotaan, että keuhkoista löytynyt tulehdus alkaisi hellittää ja paraneminen jatkuisi nousujohteisesti. Alkaa olla jo tosi kova ikävä Heidiä kotiin, Noora jatkaa postauksessaan.