Se tiedetään että marjastus ei ole heikkopäisten hommaa.
Marjapaikat ovat tarkoin varjeltuja salaisuuksia, eikä niitä paljasteta parhaille kavereillekaan.
Marjasodaksi tilanteet harvemmin kärjistyvät, mutta nyt Iisalmessa voitaneen puhua siitä.
Asia käy ilmi erään marjastajan paikalliseen someryhmään postaamasta kuvasta. Siinä on puolukkasanko, täysinäinen, 10-litrainen, valkoinen. Hienoa puolukkaa.
Mutta puolukoiden päällä on jotain todella käsittämätöntä: kyllä! Siltä se näyttää ja sitä se on: ihmiskakkaa!
Löysä uloste on toden totta päätynyt kuviin, ja kuvaaja selvittää raivoissaan:
-Täysi puolukkasanko oli sivussa metsässä pari tuntia odottamassa. Ja tämmöinen yllätys vastassa. Kuka tunnustaa? Pitää jatkossa laittaa munalukot sankkoihinkin.
Joku arvelee että kettu, mutta…
Somessa päivitellään moista.
-Eläin tuon on pitänyt olla. Söi ekas masun täyteen ja kakkasi tai oksensi. Yäk. Ihminen jos oli hyi olkoon, manaukset päälle, kirjoittaa eräs.
-Eihän tuo nyt tervepäisen hommaa ole alkuunkaan, jatkaa toinen.
-Ruma temppu, ei voi kuin ihmetellä, kellä on napsahtanut ajatuksen juoksu…
Joku arvelee että kettu.
-En tiiä onko kettu ihan niin taitava, että osais ottaa sankon päältä muovipussin pois ja laittaa takasin päälle, vastaa marjastaja itse.
Pyysimme tekoälyä valmistamaan kuvan alkuperäisen perusteella, se löytyy alta:
