Sosiaalisessa mediassa on viime aikoina nähty kummallisia tilejä, joissa esiintyy kaunis Finnairin lentoemännän univormuun pukeutunut nainen nimeltä Lotta Maija.
Hän kertoo tileillä lentoemon työstään, mutta esiintyy myös seksikkäissä kuvissa. Tileiltä lähtee myös linkkejä naisen eroottisiin sisältöihin.
Siitä ei ole tietoa onko kyseinen henkilö aito vai onko sen tekemiseen käytetty keinoälyä. Yksi on kuitenkin varmaa. Se on feikkiä.
Finnair: Ikävää
Kun tili on saanut huomiota ja julkisuutta, se on vähin äänin poistettu.
Iltalehden haastattelema Finnairin viestintäjohtaja Päivyt Tallqvist kertoo Iltalehdelle, ettei tilillä ole mitään tekemistä Finskin kanssa.
Lue myös: Finnair paljasti kesän 2026 kohteet – 12 uutuutta Euroopassa
-Finnair on luonnollisesti tehnyt sen, mitä voimme raportoidaksemme asiasta, mutta en nyt avaa sitä sen tarkemmin.
Finnair on myös kommentoinut hahmon tilejä julkisesti tilien kommenttiosuuksissa:
– Hei, tämä tekoälyn luoma henkilö ei ole Finnairin työntekijä eikä edusta upeaa henkilökuntaamme tai heidän ajatuksiaan. Älä seuraa tätä tiliä.
– Erityisen ikävää on se, että meillä on upea matkustamohenkilökunta, joka vastaa matkustamon turvallisuudesta ja asiakaspalvelusta, ja joku taho katsoo asiakseen rakentavan hyvin kyseenalaista kuvaa meidän upeista ammattilaisistamme, Tallqvist toteaa Iltalehdessä.