IL: Ikävä tieto Jari Sillanpään raha-asioista

Jarin yrityksen liikevaihto laski roimasti.

Julkaistu:

Viime vuoden ahkerasti keikkaillut Jari Sillanpää kävi juuri polvileikkauksessa. Hän olisi kertomansa mukaan halunnut viettää sairaalassa vielä yhden lisäyön, mutta se ei kuulunut hintaan.

Lue myös: Jari Sillanpäältä video sairaalasta – kainalosauvat käytössä

Lue myös: Jari Sillanpää kävi leikkauksessa – kivut jäivät pois

Keikkailuista huolimatta Sillanpään raha-asiat eivät tunnu olevan yhtä hyvässä kunnossa kuin ennen. Siitä kerrotaan Iltalehdessä. Lehden mukaan Sillanpään yritys Bridgehead Productions Oy teki viimeisimmällä tilikaudellaan suuren määrän tappiota.

Yrityksen liikevaihto oli nyt 176 000 euroa. Se oli sitä edellisellä tilikaudella vielä 396 300 euroa. Liiketulos oli miinuksen puolella 1,28 miljoonaa euroa. Sitä edellinen tulos oli miinuksella 11 400 euroa.

– Kauppalehden analyytikko Ari Rajalan mukaan suuret kulut johtuvat liiketoiminnan muiden kulujen voimakkaasta kasvusta, kerrotaan Iltalehdessä.

Iltalehdessä tiedetään kertoa myös, kuinka Sillanpää ei ole nostanut yrityksestään palkkaa kuin vain 12 196 euroa. Osinkoja hän nosti 137 000 euroa.

Tappioista huolimatta yrityksellä on omaa pääomaa noin 2,5 miljoonaa euroa ja rahalaitoslainaa tilikauden lopussa 465 000 euron edestä.

Sillanpää oli leikkauksessa

Jari on tällä hetkellä toipumassa polvileikkauksesta. Hän pääsi jo sairaalasta kotiin ja teki kotiinlähdöstään julkaisun.

– Tänään kotiin uusi lonkka mukanani. Nyt hetki lepoa, rauhassa palautumista ja sitten taas baanalle entistä ehompana. Tulevia keikkoja julkaistaan ihan pian. Pysy kuulolla! kirjoitti Sillanpää viime viikolla.

Julkaisu löytyy täältä ja tästä alta.

Lähde: Iltalehti