Janni Hussin ja Joel Harkimon oudot kuviot puhuttavat

Erikoista menoa Sipoossa.

Julkaistu:

Janni Hussi ja Joel Harkimo ilmoittivat erostaan molemmat tahoillaan sosiaalisen median kanavillaan 16.7.

– Pitkän harkinnan jälkeen ollaan tultu siihen päätökseen, että tulemme jättämään avioerohakemuksen lähiviikkoina ja jatkamme elämässä ystävinä, pari viestitti.

Pari viikkoa sitten Ilta-Sanomat tarkasti Itä-Uudenmaan ja Helsingin käräjäoikeuksista olisiko avioerohakemusta jätetty kumpaankaan paikkaan.

Tämä siistä syystä, että väestötietojen mukaan Janni on kirjoilla Sipoossa ja Jolle Helsingissä.

Avioerohakemusta ei ollut jätetty.

Nyt tästäkin on kulunut jo kaksi viikkoa, eli pian ollaan tilanteessa, että Harkimo ja Hussi eivät ole jättäneet avioerohakemusta kahteen kuukauteen eroilmoituksestaan.

Tuoreimman tilannekatsauksen tarjoilee Seiska, jonka mukaan papereita ei ole vieläkään jätetty.

”Siel on tunteet viel ihan sekaisin”

Jodelissa asiasta käydään keskustelua, jonka lopputulema on yhteneväinen. Kaksikko ei vain yksinkertaisesti sittenkään taida olla varma erosta.

Näin Jodelissa jodlataan:

– Oon ihan varma et ne ei oo vieläkään varmoja haluuko oikeesti erota. Siis että onko tää lopullista vai vaan tauko. Sen takia ei papereita oo, venyttää aikaa ja fiilistelee et miltä se tuntuu olla erillään.

– Eiköhän tää oo just sitä harkinta-aikaa. Jos paperit ois jo sisässä, niin se ois niinku point of no return. Nyt ne voi viel rauhassa kattoo kumpi kaipaa kumpaa enemmän.

– Musta tuntuu et tää on ihan inhimillistä. Kun suhde on kestäny pitkään ja ollu iso osa elämää, niin ei sitä vaan napsista jätetä. Voi kestää kuukausia ennen ku uskaltaa virallistaa, vaikka ois jo erikseen asuttu.

– Mä uskon et siellä on tunteet viel ihan sekasin. Toinen päivä Janni haluu olla yksin ja seuraavana miettii et olisko sitki parempi yrittää uudestaan. Jos ei oo varmuutta, niin ihan järkevää ettei ryntää käräjäoikeuteen.

– Yks mahdollisuus on kans se, et ne oikeesti on halunnut kattoo syksyn pimeydenkin yli. Vähän sellanen “jos erossa olo on ok, sit vasta laitetaan paperit” -meininki. Ei ois eka pari joka tekee näin.

– Ja sit tietty voi olla et kumpikaan ei vaan oo jaksanu hoitaa asiaa loppuun asti. Eroilmoituksen jättäminen on iso askel, ja jos on muutenki henkisesti rikki, niin helposti lykkää sitä viikosta toiseen.

Lue myös: Janni Hussi bailasi rallin jälkeen Jyväskylän yössä – kunnes tapahtui…

Lue myös: Janni Hussille kuitattiin ”rallin kuhinasta” – näin Janni vastasi takaisin

Lue myös: Tilaa Comon uutiskirje ja tiedät mistä kahvitauolla puhutaan! Nappaa kotimaan tv-vinkit ja puheenaiheet suoraan sähköpostiin tästä.