Tämä vuosi on ollut juhlavuosi Jari Sillanpäälle. Mies täytti 60 vuotta, hänen tangokuninkuudestaan tulee 30 vuotta ja hän on myös kiertänyt syys-Suomea 30-vuotistaiteilijajuhlakiertueellaan.
Keikkoja on yhteensä 20. Osa niistä on ollut loppuunmyytyjä.
Sillanpää on saanut nähdä, että hänen tulemistaan takaisin huumehöyryisten vuosien jälkeen on odotettu. Mies on jälleen entinen itsensä, ja ääni soljuu.
Jari on jakanut lähes jokaiselta keikkapaikalta materiaalia esiintymisensä päätteeksi. Vaikka netissä esitettiin hauskoja väitteitä siitä, että penkkirivit olisi täytetty nukein (eräs viisas nettikommentaattori näin laukoi), niin kyllä siellä ihan pilvin pimein oikeita ihmisiä istui ja taputti.
Konserteista on jäljellä enää tämän illan Lohjan-konsertti Laurentius-salissa, huomisen konsertti Kankaanpään Kankaanpää-salissa ja perjantain konsertti Huittisten Risto Ryti -salissa.
Alla olevalla videolla Oulun-tunnelmia parin päivän takaa. Ellei upotus näy, katso tästä.