Suvi Teräsniska tunnetaan laulajana, josta on povattu suoranaista Katri Helenan manttelinperijää. Naisen tunteikas ääni ja jo nyt hiteiksi muodostuneet laulut ovat vetäneet suomalaisia konserttiareenat täyteen jo vuosikausien ajan.
Suvilla on myös erityinen suhde Katriin. Hän sai kunnian esiintyä Katrin viimeisessä konsertissa ja viimeisellä levytyksellä Elämän tie.
Pari päivää sitten Suvi kertoi heränneensä yöllä ja kiirehtineensä katsomaan Yle Areenasta Viimeinen ilta -konserttitaltiointia, jossa hän esiintyi muiden artistien kanssa Katri Helenan rinnalla.
Suvi kertoo itkeä vollottaneensa koko ajan. Hän toivoo että konsertista tulee perinne itsenäisyyspäivän viettoon.
ASMR-ääniä ja Suvin tuutuilua
Paraikaa Suvi esiintyy joulukonserteissaan, mutta tämä ehtivä nainen kertoo myös aloittaneensa uudessa hommassa.
Hän on äänikirjojen lukija! Tai oikeammin kyse on saduista.
Lue myös: Suvi Teräsniska valvoi yöllä eikä itkemisestä tullut loppua
Suvi on aiemmin julkaissut pari erikoislevyä, Iltalauluja 1 ja Iltalauluja 2, joista jälkimmäinen ilmestyi vastikään. Sarjaan sopii oivallisesti, että nyt hän on lukenut ”nauhalle” Tuutusatuja, joita on kirjoittanut Sanna Wikström.
Lue myös: KT: Suvi Teräsniska itki junassa – nyt hän kertoo rehellisen syyn
Sanna kertoi asiasta jo vuosi sitten päivityksessään.
Lue myös: Elämäni biisin Suvi Teräsniska sai itkukohtauksen kesken kuvauksen – koskettava video
-Me tehtiin Tuutusatuja! Minä kirjoitin ja Suvi Teräsniska luki ihanalla, pehmeällä äänellään. Otettiin mukaan myös rauhoittavia ASMR-ääniä, jotka on integroitu osaksi tarinaa. Tuutusaduissa käytetyt ASMR-äänet ovat rahinoita, suhinoita, kahinoita ja muita pehmeitä ääniä, jotka tuovat rauhoittavan aistielämyksen keholliseksi kokemuksiksi. Moni saa äänistä helpostusta nukahtamiseen ja myös painaviin tunteisiin, kirjoitti Wikström.
Suvia on tuotteistettu viime aikoina myös koruihin.