Katri Helenan viimeinen konsertti nyt televisiossa – kriitikko lyttää viimeisen biisin

Katri Helenaa pääsee nyt kuulemaan telkkarissa.

Julkaistu:

Katri Helenan Viimeinen ilta -megakonsertti nähtiin olympiastadionilla elokuussa. Jossain vaiheessa suunniteltiin, että konsertti nähtäisiin Ylellä livenä, mutta älyttömästä ajatuksesta luovuttiin pian.

Nyt konsertti on kuitenkin mahdollista nähdä televisiossa. Niidenkin, jotka eivät ”viimeiseen iltaan” elokuussa mahtuneet tai päässeet, tai niidenkin, jotka haluavat elää keikan uudelleen.

”Ei teistä ole laulamaan edes livenä”

Katri Helena – Viimeinen ilta -konserttitaltiointi nähdään itsenäisyyspäivänä, lauantaina 6.12. kello 15 TV1:ssä ja Areenassa.

Lue myös: Huh mikä jouluylläri vähävaraisille, Katri Helena!

Seura-lehden kriitikko kuvaa konserttia onnistuneeksi ja hyväksi paitsi lopun osalta. Ilta päättyi hänen mukaansa väkinäisesti. Illan päätti Katrin viimeisin levytys, Elämän tie. Siinä hän symbolisesti antaa soihdun nuoremmilla artisteille.

Näin Seuran kriitikko kirjoittaa:

-Elämän tie oli hienon illan mahalasku, eritoten siksi, että Katri Helenan uran viimeinen yleisölle esitetty kappale kuultiin playbackina, eli nauhalta. Artistit lavalla vain esittivät laulavansa sitä. Ilkikurisesti voisi ajatella, että ratkaisu oli tahattomasti sopiva – ei teistä nuorista ole edes laulamaan livenä, kuten ennen vanhaan.