Kerttu Niskaselta ikävä uutinen

Tämä tieto tuli viime hetkellä.

Julkaistu:

Maastohiihtäjä Kerttu Niskanen kertoo somejulkaisussaan ikävän tiedon. Sen mukaan hän ei kilpaile tänään Inarin SM-hiihdossa 30 kilometrin väliaikalähdössä.

Kerttu julkaisi tiedon vain muutama minuutti ennen kilpailun alkamista. Lähtölistan mukaan hänen piti olla yksi osallistujista.

– Joudun jättämään kevään SM-kisat väliin enkä pääse puolustamaan viimeisen neljän vuoden mestaruuksia. Annetaan pohkeelle vielä aikaa toipua, ilmoittaa Niskanen viime tinkaan.

Lue myös: Iivo Niskaselta tyly ilmoitus – kansalta välitön reaktio

30 kilometrin kilpailu on nyt käynnissä. Kerttu ei ollut mukana myöskään perjantain ja lauantain kilpailuissa. Hän toivottaa vielä kaikille hyvää kevättä.

– Tsemppiä paljon toipumiseen. Hyvää kevättä, toivottaa joku.

– Pikaista toipumista! kirjoittaa eräs myös.

Niskanen täyttää kesällä 38 vuotta. Hänellä on jo pitkä hiihtoura takanaan. Olympiamitali on ollut hänen unelmansa 7-vuotiaasta saakka. Hän on voittanut sellaisia useamman hopeana ja pronssisena.

Kertun ikävää ilmoitusta voi mennä lukemaan tänne. Se löytyy myös tästä alta.