Latelan Lauri Huttunen palasi julkisuuteen naapurinsa ovella: ”Meillä täällä maalla on aika mukavaa”

Somepaluu kohun jälkeen.

Julkaistu:

Lauri Huttunen eli Latelan Lauri on ollut eilisestä alkaen melkoisessa mediatulessa hänen saatuaan sakkotuomion ja isohkot korvaukset kontolleen Pirkanmaan käräjäoikeudessa.

Pirkanmaan käräjäoikeus tuomitsi Lauri Huttusen 19. helmikuuta 2026 kolmesta rikoksesta: yksityiselämää loukkaavan tiedon levittämisestä, kunnianloukkauksesta ja laittomasta uhkauksesta.

Hänelle määrättiin 80 päiväsakon rangaistus, joka hänen tuloillaan on runsaat 3 600 euroa. Lisäksi hänet velvoitettiin maksamaan asianomistajille kärsimyskorvauksia sekä oikeudenkäyntikuluja useiden tuhansien eurojen edestä, ja valtiolle 80 euron rikosuhrimaksu.

Nyt Latela on tullut perjantaina julkisuuteen kohunsa jälkeen.

Millainen on Latelan someulostulo?

Hän seisoi naapurinsa ovella ja kertoi sometarinassaan:

Lue myös: Latelan Lauri Huttunen ilmestyi käräjille – tuomarilta heti yllättävä veto

Lue myös: Latelan Lauri Huttunen on kultainen mies – tämän rakensi Sarkku-vaimolleen

-Meillä täällä maalla on aika mukavaa, kun jos menee naapuriin tai ihan mihkä nyt haluaa niin täällä ei tarvi koputtaa ollenkaan.

Sitten Lauri jatkoi seisomistaan tyhmän oloisena oven takana ja jatkoi:

-Toki se (koputtaminen) auttaa siis tosi paljon siinä, että ne avaa nopeemmin oven…

Iltaa on vietetty Sarkun ja koirien kanssa syöden ravintolasta ostettuja herkullisia leipiä ja kinastelemalla someasioista leikkimielisesti.

Tv-sarja Latela – etelä kutsuu alkaa 4.3 alkaen TV5:llä. Tuomio ei vaikuta sarjan esittämiseen.