Miss Suomi Sarah Dzafce tekee itseään kovaa vauhtia yhä tunnetummaksi. Se on tapahtunut hänen aiheuttaman kohun kautta. Kohu käynnistyi, kun hän venytteli silmiään vinoon ja kirjoitti olevansa kiinalaisten kanssa syömässä.
Lue myös: Miss Suomi Sarah Dzafce pyytää anteeksi
Lue myös: Miss Suomen kohu puhuttaa – tällä kerralla Sunneva Sjögren asialla
Dzafce pyysi somejulkaisussaan käytöstään anteeksi. Jos asia olisi jäänyt siihen, olisi kohu voinut pian unohtua. Myös Miss Suomi -kilpailun toimitusjohtaja Sunneva Sjögren teki aiheeseen liittyvän julkaisun.
– Me Finnartist Oy:ssä ja Miss Suomi -kilpailussa uskomme siihen, että anteeksi pyytäminen ja anteeksi antaminen ovat molemmat yhtä tärkeitä. Ne eivät poista tapahtunutta, mutta ne mahdollistavat kasvun, oppimisen ja inhimillisyyden, kirjoitti Sjögren pitkässä julkaisussaan.
Dzafce pahensi tilannetta lisää
Tilanne olisi voinut rauhoittua Sjögrenin julkaisun jälkeen. Dzafce kuitenkin teki jotain, joka esti niin käymästä. Hän teki sen julkaisemalla someen videon, jonka on jo poistanut. Hän on videossa lentokoneessa ja leveilee siihen liittyvällä asialla.
– Jengi heittaa meanwhile mä Finnairin business luokas, luki nyt jo poistetussa videossa.
Dzafce on saanut uuden videonsa takia paljon lisää ikäväsävyisiä viestejä.
– Hieman erikoista ja ristiriitaista kyseisen missin käytös. ”Jengi heittaa meanwhile mä istun Finnairin Business luokassa”. Joko sitä on pahoillaan tai sitten ei. Yksinkertaista. Tuollainen käytös on noloa, totesi eräs.
– Paljon kauniita sanoja, mutta näen vain aika paljon pelkkää puhetta. Miten toi ig business class video kuvastaa tätä viestiäsi? kysyi joku.
Dzafcen somejulkaisut ovat täyttyneet kohuun liittyvistä kommenteista.
Näet upotuksen myös täältä.