Jos Suomessa ei vielä ole kokkiohjelmaa, jonka ajatuksena on vain ja pelkästään tuunata eineksiä, niin tässä saa toimittajalta vinkin – eikä tarvitse maksaa mitään.
Hetkinen, pitäisikö tämä nyt ”kumittaa” – tämähän oli oikeasti ihan hyvä idea. Tv:stä tulee paljon luokattomampaa kamaa nykyisin.
Okei, jatketaan. Jos siis Suomeen tulisi tuunausohjelma, Timo Lavikainen voitaisiin kutsua kilpailemaan. Niin mukava on hänen julkisuuteen esittelemänsä pizzatuunaus.
Lue myös: Timo Lavikainen esitteli kauniin vaimonsa: 10 vuotta naimisissa!
Tursota ja käännä
Timo on julkaissut kuvan kaupan halpispizzasta, jos sitä nyt voi pizzaksi kukaan kutsua. Lähinnä sitä kutsutaan ”roiskeläpäksi”.
Kyse on siis einespizzasta, jota monet syövät ihan kylmänäkin.
Lue myös: Timo Lavikainen risti koiransa suomalaisrokkarin mukaan
No mitäs se Timppa on tuunannut?
Ettepä arvaakaan!
Lavikainen lasauttaa pizzan päälle maksamakkaraa – pursottaa oikein henkensä edestä.
Näkyhän on tietenkin, luvalla sanoen, melkein kuin Mustille murkinaa.
-Mikkelissä keikalla, joten sen kunniaksi herkkujen herkku: maksamakkaralla täytetty roiskeläppä, Timo sanoo ja ohjeistaa:
Lue myös: Näyttelijä Timo Lavikainen sanoi hyvästit ystävälleen, jonka kanssa hän oli 30 vuotta
-Tursota maksamakkara roiskeläpän päälle ja taita kahtia. Huom!!!! Nautitaan kylmänä!!! Vinkki: saat mukavaa vaihtelua makumaailmaan kun vaihtelet roiskeläpän makuja. Calzone!
Alta näet mistä on kyse, tai tästä linkistä.