Poliisi on kertonut perjantaina 31.10.2025 Möysän ostoskeskuksessa tapahtuneesta ampumavälikohtauksesta Lahdessa.
Perjantaina, noin kello 11 aikaan, mieshenkilö ampui toista keski-ikäistä miestä Möysän ostoskeskuksen pysäköintialueella.
Poliisin mukaan pysäköintialueella ammuttiin useampi laukaus ja uhri toimitettiin sairaalaan ampumavammojen vuoksi.
Sivulliset eivät vahingoittuneet ampumavälikohtauksessa. Miehet tunsivat toisensa entuudestaan ja tapahtumassa oli kyse kahdenvälisestä asioiden selvittelystä.
Poliisi kertoo, että teon jälkeen ampuja meni autoonsa ja poistui paikalta. Poliisi otti paikalta poistuneen miehen kiinni hyvin nopeasti teon jälkeen, eikä hän ei tehnyt kiinniottotilanteessa vastarintaa.
Poliisi on kuullut viikonlopun aikana asianosaisia sekä tapahtumapaikalla olleita silminnäkijöitä. Asian esitutkinta on edelleen kesken, mutta päivän tapahtumankulkuun on saatu selkeyttä.
Rikoksen uhri on poliisin tietojen mukaan vielä sairaalassa ampumavammojen johdosta.
Poliisi ei tiedota asiasta tässä vaiheessa enempää, sillä esitutkinta on kesken.
Lue myös: Auto törmäsi Lahdessa vastaantulevaan – syytä vaikea arvata?
Lue myös: 16v tyttöä epäillään törkeästä ryöstöstä Lahdessa – ei vangittu nuoren iän vuoksi