Poliisille on tammi-helmikuun aikana tehty ilmoituksia autovarkauksista, joissa kaava on tuttu.
Kaikissa tapauksissa autot on anastettu, kun ne on jätetty käyntiin ja valvomatta. Osassa tapauksista avaimet ovat olleet valmiina virtalukossa.
Käynnissä olevia autoja on lähtenyt kotipihoilta, päiväkotien pihoilta ja esimerkiksi työmailta. Kaikki anastetut autot ovat löytyneet parin päivän sisällä anastuksesta.
Syynä anastusten helppouteen on tietenkin se, että autot ovat valmiina käynnissä, koska jossakin piipahtaneet ihmiset ovat halunneet pitää auton lämpimänä kireillä pakkasilla.
Se ei siis kannata!
Varkaalle ei ole väliä onko auto kallis vai halpa, kunhan se on helposti saatavilla. Varkaiden matkaan on lähtenyt niin pakettiautoja kuin maastureita. Ei siis kannata tuudittautua ajatukseen, että kuka nyt tällaisen auton veisi, poliisi muistuttaa.
Käynnissä olevan auton anastus tapahtuu hetkessä, eli tyypillisimmissä tapauksissa auton omistaja on vain piipahtanut kaupassa, vienyt lapsen päiväkotiin tai jättänyt auton jostain syystä tyhjäkäynnille.
Vakuutus voi olla armoton
Lue myös: 3 huijaustyyppiä yleistynyt – poliisi varoittaa uusimmista tavoista
On myös hyvä huomioida, että vakuutus ei välttämättä korvaa, jos auto anastetaan, kun se on käynnissä ja vartioimatta.