Susani Mahadura ja Elina Gustafsson ovat henkiystäviä, joiden matkoja ja iloista menoa on seurattu mediassa tarkasti.
Kaksikon ystävyys tuli julki, kun Elina ja hänen ex-kumppaninsa Ansku Bergström erosivat vuosien parisuhteestaan.
Susanin ja Elinan välille on yritetty sovitella läheisempääkin viittaa, mutta kaksikko on kertonut olevansa tärkeitä ystäviä toisilleen – eikä mitään muuta.
Asialle tulee mielenkiintoinen vahvistus Eeva-lehden jutussa:
Susanille matka oli käänteentekevä
Susani kertoo jutussa matkan Mongoliaan pyöräilemään Ellun kanssa olleen käänteentekevä myös rakkauselämän kannalta.
Hän sanoo rakastuneensa uudelleen.
Mieheensä.
Pyöräilyreissu oli Susanille paitsi fyysinen koetinkivi myös matka itseen. Se jatkuu edelleen.
-Kun löysin rakkauden itseäni kohtaan, myös romanttinen rakkauselämäni alkoi kukoistaa. Nyt tuntuu, että olen rakastunut kumppaniini uudelleen, hän sanoo Eeva-lehdessä.
Tämä tunne oli aiemmin koetuksella.
-Kun on kadottanut elämänhalunsa ja se sitten palaa takaisin, mitään ei enää pidä itsestäänselvänä. Olen kiitollinen jokaisesta ateriasta, kodistani, koiristani, perheestäni ja kumppanistani.
Nyt Susani ja Ellu ovat paiskanneet hyvästikämmenet yhteen, sillä he eivät tapaa yli kolmeen kuukauteen Susanin lähtiessä pitkälle matkalle. Susani ei paljasta minne ja kenen kanssa ja mitä varten.
Lue myös: Elina Gustafssonin ja Susani Mahaduran ero toisistaan: ”Viimeinen ehtoollinen”