Tanssii tähtien kanssa -ohjelmasta tuttu tanssija Kia Lehmuskoski on kertonut jo aiemmin avoimesti keskenmenostaan.
Hän kirjoitti helmikuussa Instagramissa, että hän ja aviomies Kimi Lindeman saivat kolmannessa ultrassa kuulla kaksostensa menehtyneen.
– Odotimme päivää kovasti ja sitä, että näkisimme meidän pikkuiset. Sydänten sykkeitä ei kuitenkaan enää kuulunut, meidän pienistä oli tullut enkeleitä. Maailma romahti minuuteissa, tanssija kertoi murheen murtamana.
Samassa yhteydessä Lehmuskoski avasi myös sitä, miksi pariskunta halusi puhua menetyksestään julkisesti.
– Halusimme jakaa tarinamme, koska niin moni muukin joutuu kohtaamaan keskenmenon tai jopa useamman menetyksen ennen kuin unelma voi käydä toteen. Joidenkin kohdalla haave ei edes toteudu. Ajattelimme, että jos tästä puhuu avoimesti, se saattaa auttaa joitakuita. Meitä on auttanut, kun olemme puhuneet tästä paljon yhdessä sekä läheisten kanssa, Kia mainitsi.
Nyt Lehmuskoski on julkaissut Instagramissa uuden päivityksen, jossa hän kertoo ottaneensa tatuoinnin kuolleiden kaksostensa muistoksi.
Lue myös: Kia Lehmuskoski sai keskenmenon – odotti kaksosia
– Ajattelin etten ikinä semmoista ottaisi, mutta minulle tuli tunne, että haluan jonkun muiston meidän enkeleistämme, tanssija mietiskelee.
Kyseessä on Lehmuskosken ensimmäinen tatuointi. Julkaisun videolla näkyy, että tatuointi on otettu vasempaan jalkapöytään. Tatuoinnissa on kaksi sydäntä, jotka ovat kietoutuneet toisiinsa. Sydänten ympärillä on enkelsiivet.
– Nyt kaksi pientä sydäntä ovat mukanani jokaisella askeleella, jonka otan, Lehmuskoski päättää.
Lehmuskoski ja Lindeman kihlautuivat vuonna 2022. Pari avioitui kesällä 2023.
Lue myös: Kia Lehmuskoski kävi erikoisilla treffeillä – ei onnistuisi kaikilta