Julkiseen Kyltinarvostajat-ryhmään Facessa on lisätty hauska kyltti. Haminassa liikkuva törmää aivan viralliseen tielaitoksen siniseen kylttiin, joka opastaa satamaan, mutta myös Googleen.
Niin minne? No, Googleen.
Tässä vaiheessa ruususenunta nukkunut hämmentyy. Tosiasia kuitenkin on, että kyllä, se on juuri SE Google.
Harva muistaa, eivätkä ainakaan monet nettinatiivit edes tiedä, että Google tosiaan pitää majaansa Suomen Haminassa. Siellä sijaitsee Haminan palvelinkeskus, jota alettiin pistää kuntoon noin seitsemän vuotta sitten Summan tehtaalle, joka oli ennen Stora Enson hallinnassa. Hankkeen ensimmäinen vaihe maksoi 200 miljoonaa ja pian ilmoitettiin jo 150 miljoonan lisäinvestoinneista.
Nyt palvelinkeskus palvelee Googlen käyttäjiä Euroopassa ja muualla maailmassa. Palvelinsalissa on jäähdytysjärjestelmä, joka käyttää Suomenlahdesta saatavaa merivettä.