Alexander Stubb jakoi harvinaisia kuvia elämästään ja kodistaan – tältä ne näyttivät viikonloppuna

Presidentillä oli mukava viikonloppu.

20.01.2025

Presidentti Alexander Stubb julkaisi viikonloppuna harvinaisia kuvia. Niistä näkee mm. miltä hänen kotonaan näyttää, kun hän ottaa rennosti. Toisessa julkaisun kuvassa hän viettää aikaa isänsä, Göran Stubbin, kanssa.

– Viikonloput ovat hyvää aikaa lukea, soitella ja käydä isän kanssa pelissä, kertoo presidentti julkaisussaan.

Kuvasta ei näe, mitä Stubb on lukemassa villasukat jalassaan. Sen kuvasta voi henkiä, että hetki on rento ja lämmin. Kuvassa on myös presidentin Milo-kissa, joka katsoo isäntäänsä päin. Kissan takan olevasta ikkunasta aukea merimaisema.

Lue myös: Täh! Stubb teki sen taas – katso kenen kanssa nyt!

Toisessa kuvassa, jossa mukana on myös Stubbin isä, on meneillään HIFK – Ilves -ottelu. Ottelu päättyi Ilveksen voittoon.

Jos upotus ei näy, avaa se auki tästä.

Milo tuli perheeseen eläinsuojeluyhdistyksen kautta

Milo on ollut Stubbin perheen kissa jo vuodesta 2016 lähtien. Perhe hankki sen eläinsuojeluyhdistyksen kautta. Kissasta voisi tulla valtakunnan julkkis, kuten edellisen presidentin Sauli Niinistön koiralle bostoninterrieri Lennulle kävi.

Toisessa julkaisun kuvassa oleva Stubbin isä Göran on suomalainen jääkiekkovaikuttaja. Hänet tunnetaan erityisesti HIFK:n johtotehtävistään, joita hän hoiti 1960–1970-luvuilla.

Lue myös: IS: Presidentin isä ei pääse Linnan juhliin – Pirkko-puoliso järkyttyi

Lue myös: Tilaa Comon uutiskirje ja tiedät mistä kahvitauolla puhutaan! Nappaa kotimaan tv-vinkit ja puheenaiheet suoraan sähköpostiin tästä.