Anna-Liisa Tilus julkaisi nuoruuskuvan – ”Olit suloinen”

Kaunis kuva.

Julkaistu:

Ylen televisiokuuluttaja, tiedottaja ja entinen Miss Suomi, Anna-Liisa Tilus, on julkaissut sometililleen kuvan. Sen yhteyteen on tullut monia mielenkiintoisia kommentteja. Hän kertoo nuoruuden olleen hienoa aikaa ja kuvakin on otettu silloin ja tärkeästä hetkestä.

Lue myös: Tv-kuuluttaja Anna-Liisa Tilus ja haikeat hyvästit

– Olen tuossa kuvassa 18-vuotias ja seikkailuretkellä Yleisurheilun MM-kisoissa Helsingissä kesällä 1983. Katsomossa oli helppo hymyillä, vaikka oltiinkin kaukana kotoa – tai ehkä juuri siksi, kertoo Tilus kuvasta.

Tilus on totuttu näkemään jo monien vuosien ajan lyhyissä hiuksissa. Tässä nuoruuskuvassa hänellä on pitkät hiukset.

– Olit suloinen ja freesi missi, niin luonnonkaunis, upea edelleen, ihailee eräs.

– Olin aikoja sitten uimahallissa, äitini ja siskoni kanssa (naistenklinikan lähellä). Olit Tuula Polven kanssa, pukuhuoneessa. Ihailimme jälkeenpäin kuinka kauniita olette, kertoo joku muistostaan.

– Muistan sinut hyvin juuri tuon näköisenä. Seuraavana vuonna tämä, silloin 11-vuotias, pikkutyttö jonotti Kalajoella Keskipohjanmaa lehden alue toimituksessa nimikirjoitusta tuoreelta Miss Suomelta, muistelee joku.

Tilus oli vasta 19-vuotias, kun hän voitti Miss Suomi -kilpailun. Nyt hän on 61-vuotias.

Tiluksen julkaisu löytyy Facebookista.