Auto törmäsi lapseen Joensuussa – tuntomerkkinä erikoinen asia

Oliko mies tulossa silmälääkäristä?

20.08.2025

Autoilija törmäsi suojatietä ylittävään koululaiseen Ruuhitiellä Rantakylässä Joensuussa, kertoo poliisi.

Tapaus sattui 13.8.2025 iltapäivällä. Tuolloin 14-vuotias poika oli ollut ylittämässä polkupyörällä Ruuhitietä korokesuojatietä pitkin, puistoalueen kohdalla, Patotien ja Riihisärkänkadun välillä, kun auto oli törmännyt poikaan.

Harmaalla autolla liikkeellä ollut iäkkäämpi mies ei ollut jäänyt paikalle selvittämään tapahtunutta. Pojalle ei tullut vakavempia vammoja mutta pyörä meni rikki.

Miehen toista silmää oli peittänyt valkea lappu. Oliko hän tulossa silmälääkäristä?

Mahdollisia havaintoja edellä mainittuun asiaan liittyen pyydetään ilmoittamaan sähköpostilla osoitteeseen vihjeet.ita-suomi@poliisi.fi, vihjepuhelimeen p. 0295 415 232 tai poliisipäivystykseen p. 0295 415 320 ma-pe klo 08-16.15. 

Lue myös: Erikoisempi eläinkolari Joensuussa, poliisi muistuttaa: Tämä eläin voi olla hengenvaarallinen, älä nouse autosta!

Lue myös: Tilaa Comon uutiskirje ja tiedät mistä kahvitauolla puhutaan! Nappaa kotimaan tv-vinkit ja puheenaiheet suoraan sähköpostiin tästä.