Sisällöntuottaja Erika Helin matkusti Thaimaahan leikkausoperaation takia. Hänelle tehtiin leikkaus endometrioosin takia. Sitä edeltävä aika on ollut vaikeaa, mutta niin on myös sen jälkeinen aika.
– En tiennyt ”leikkauksen jälkeisestä romahduksesta” ennen kuin sattui omalle kohdalle ja etsin siitä vertaiskokemuksia. En ole aikaisemmissa leikkauksissa kokenut tätä, eikä missään ole asiasta erityisesti varoitettu, kertoo Helin.
Lue myös: Erika Helin leikattiin Thaimaassa – ”Henkisesti raskasta”
Erika on kokenut oireita sekä fyysisesti että psyykkisesti.
– Kivunlievityksen lopetus. Stressi, epätietoisuus, krooninen tulehdus, kuukausia kestänyt hermoston ylikuormitus, fyysiset vauriot ja leikkaushaavat. Kuume. Viikkojen ruokahaluttomuus, luettelee Helin oireitaan.
Yksi ikävä oire palasi
Erikalla on ollut myös yksinäistä, koska hänen mukaansa hänen kokemaansa eivät muut voi ymmärtää. Eli he, jotka eivät ole kokeneet samaa.
– Olen maannut sängyssä kuukausia pahoinvoivana. Nyt pahoinvointi alkoi uudelleen. Makaan taas tunteja odottaen, menisikö se ohi. En tiedä miksi se alkoi taas, vaikka hermostoon osunut kasvain poistettiin, kirjoittaa Helin.
Tämä on ollut Erikalle hänen elämänsä tähän asti hirveintä aikaa.
– Muut ovat vapaita elämään samaan aikaan kun minä olen kehoni vankina. Pettymys ja viha omaa kehoa kohtaan, joka ei tunnu omalta. Katkeruus menetetyistä kuukausista. Suru fyysisen kunnon romahtamisesta; vuosien urheilu viemäristä alas kerralla, hän toteaa.
Erikan julkaisu löytyy alta sekä täältä.