Helena Ahti-Hallbergilta harvinainen kuva – ”Rakkaan lapsenlapsen kanssa”

Helenalla on ollut mukavaa tekemistä yhdessä lapsenlapsensa kanssa.

Julkaistu:

Tanssiopettaja Helena Ahti-Hallberg on tanssimisen lisäksi taitava myös ompelemaan. Nyt hän on käyttänyt taitojaan yhdessä lapsenlapsensa kanssa. Hän on julkaissut aiheesta kuvia.

– Mä olen aina tykännyt vaatteiden tuunaamisesta. Ihan parasta se on rakkaan lapsenlapsen kanssa, kirjoittaa Helena.

Lue myös: Huh, mikä linnamainen Espanjan-koti, Helena Ahti-Hallberg – kuvalinkki

Helena kertoo, mitä ompelutaitojen ansiosta syntyi tällä kerralla. Vaikuttaa siltä, että hänen taitonsa ovat myös periytyneet.

– Uskomatonta että mun kaapista löytyi tarpeeksi pieniä (siis sellaisia toive vaatteita, ehkä vielä jonain päivänä mahdun) farkkuja joista tuunattiin flare lahkeet. Nuori neiti purki, leikkasi ja ompeli ihan itse, minä vain ohjeistin. Lopputulos aivan pro tasoa, toteaa Helena.

Joku muukin on tehnyt isoäidin roolissa samaa kuin Helena.

Lue myös: Helena Ahti-Hallberg ärähtää: ”Kehtaa vielä urputtaa perään”

– Meillä myös tehdään levennyksiä. Lapsenlapsi laittoi viimeviikolla viestin voisiko mummo taas tehdä levennyset lahkeisiin, kirjoittaa eräs Helenan seuraajista.

Jos upotus ei näy, avaa se auki tästä.

Helenalla on kaksi poikaa

Helena on naimisissa Eric Hallbergin kanssa. Parilla on kaksi poikaa: Anton ja Emil. Emil on naimisissa, mutta hänellä ei ole lapsia. Antonilla on Viola-niminen tytär, joka on mukana Helenan tuoreessa julkaisussa.

Lue myös: Helena Ahti-Hallberg löysi vihdoin avun – ”Vahingossa tajusin ne itse”

Helenan julkaisussa nähdään usein hänen aviomiestään. Nyt tuore julkaisu sisältää harvinaisia kuvia Violasta.