Helena Koivu valmistautuu jouluun, ja on kertonut ajatuksiaan juhlapyhien alla.
Lue myös: Helena Koivu alkoi myydä omaisuuttaan: ostaisitko tämän 30 tonnilla?
-Viime aikoina olen joutunut kohtaamaan yhä uudelleen samoja ilmiöitä. Samoja tilanteita, joissa näkee, miten viha ottaa ihmisestä vallan, hän alustaa ja kertoo vihan olevan myrkkyä.
Kun sille antaa tilaa, se alkaa ohjata sanoja, tekoja ja käytöstä.
-Usein ihminen ei edes huomaa, miten paljon satuttaa muita vihassaan. Taustalla ei aina ole pahuutta. Joskus on – sekin on totta. Mutta usein, ainakin sen perusteella mitä itse olen nähnyt, taustalla on oma rikkinäisyys.
Helenan mukaan on helpompaa antaa vihan viedä kuin pysähtyä itsensä äärelle.
-Helpompaa ohjata kipu ulospäin kuin olla haavoittuva ja tehdä se työ, joka oikeasti parantaa.
Lue myös: Helena Koivulta ulostulo lapsen oikeuksien päivänä: ”Tuntuu tänä vuonna erilaiselta”
Helenan mukaan vihan vallassa ihminen rikkoo myös niitä, joita väittää rakastavansa, tai vaikka oikeasti rakastaakin.
-Joulun alla haluan toivoa jotain muuta. Rauhaa. Sitä, että ihmiset uskaltaisivat kohdata itsensä, hoitaa omat haavansa ja olla haavoittuvia. Haavoittuvuus ei ole heikkoutta. Se on rohkeutta. Ja usein juuri se on alku parantumiselle, Helena kauniisti kirjoittaa.