HS: Jenni Haukio kertoo kriisistä

Haukio on huolissaan.

Julkaistu:

Tohtori Jenni Haukio kertoo Helsingin Sanomissa Suomea uhkaavasta kriisistä. Hän kuvailee ongelmaa isoksi. Hänellä on myös esittää ongelmaan jonkinlainen ratkaisu.

Haukio toimii WSOY:n yhteiskuntavastuun johtajana ja hän on huolissaan suomalaisten lukutaidosta. Se heikentyy hänen mukaansa jatkuvasti ja samalla lukeminen vähentyy kaikissa ikäluokissa.

Lue myös: Jenni Haukio esittää tärkeän pyynnön – tuntikin riittää

Vain reilulla puolella nuorista on riittävän hyvä lukutaito, jotta he pärjäävät työelämässä ja opinnoissa. Tähän liittyen Haukio antaa työpaikoille varoituksen: Ohjeita ei pian osata lukea ja ollaan pulassa.

Jopa Suomen yhteiskuntarauha voi olla Haukion mukaan vaarassa, jos tähän ei pian puututa. Haukio esittää tähän yhden apukeinon. Ne ovat selkokielelle muutetut kirjat, joita Suomessa tarvitsisi jopa yli 800 000 ihmistä.

Tällaisia ovat selkokieliset kirjat

Selkokieliset kirjat sisältävät helppolukuista kieltä. Rakenne, sanat ja sisältö ovat selkokielessä helpommat kuin yleiskielessä. Silloin esimerkiksi sitä sisältävä kirja on luettavampi ja ymmärrettävämpi kuin yleiskieltä sisältävät kirjat.

Myös uutislähetyksiä tuotetaan selkokielellä. Esimerkiksi Ylellä on uutislähetyksiä, joita toimitetaan selkokielellä.

Lähde: Helsingin Sanomat