HS: Stefan Lindfors jätti alkoholin – joi yhtä olutmerkkiä eniten koko maassa

Stefan on saanut paljon aikaiseksi alkoholiongelmastaan huolimatta.

Julkaistu:

Muotoilija Stefan Lindfors, 63, on antanut Helsingin Sanomille pitkän haastattelun. Siinä vei suurimman huomion hänen kertomuksensa alkoholiongelmastaan.

Lindfors oli ollut haastattelun hetkellä ilman alkoholia 21 päivän ajan. Hän joi haastattelun aikana olutta, mutta se oli alkoholitonta.

– Kaveri sanoi, että koko Suomesta ei varmasti löydy ketään, joka olisi juonut viimeisen kahdenkymmenen vuoden aikana yhtä paljon Urquell-olutta kuin minä, kertoi Stefan.

Stefanin aamut olivat alkaneet oluen parissa yleensä jo aamulla kahdeksan aikaan. Iltaan mennessä niitä oli tullut juotua usein jopa 14 kappaletta.

– Minä olen koko elämäni ollut keskiolutpöhnässä, se sopii tosi hyvin minun tapaani toimia. Toisin kuin monella muulla alkoholistilla, mulla se ei vaikuta mitenkään minun aikaansaamiseeni, kertoi Stefan lisää alkoholiongelmastaan.

Näistä Lindfors tunnetaan

Lindfors on kuuluisa muotoilija ja kuvanveistäjä. Hän on myös sisustusarkkitehti ja graafinen suunnittelija. Hän on suunnitellut muun muassa astioita, huonekaluja, valaisimia, vaatteita ja kankaita.

Stefan on suunnittelut esimerkiksi Arabialle, Iittalalle ja Martelalle sekä vaatealan yrityksille kuten Marimekolle.

Myös elokuva- ja televisio-ohjaajan työt ovat Lindforsille tuttuja. Hän on ohjannut esimerkiksi televisiomainoksia ja musiikkivideoita.

Lähde: Helsingin Sanomat