IL: Danny on tehnyt ison ratkaisun – Helmi paljasti mitä on tapahtunut

Melkoinen vallanvaihto.

Julkaistu:

Helmi Loukasmäki kertoo kuulumisistaan Iltalehdessä julkaistuaan uuden kappaleensa. Voit kuunnella tarttuvan kappaleen täältä:

Lue myös: Varma kesähitti – kuuntele Helmi Loukasmäen uusi biisi kolmen vuoden jälkeen

Samalla Helmi kertoo myös erikoisesta asiasta. Hän on ottanut luotsatakseen Dannyn firman. D-tuotanto on kommandiittiyhtiö, ja ainakaan virallisissa papereissa valta ei ole siirtynyt Helmille. Helmi kuitenkin kertoo operatiivisesta johtamisestaan:

– Olen kohta vuoden ollut Dannyn kanssa päävastuussa D-tuotannosta. Hoidan talousasioita ja sopimuksia. Hoidamme yrityksen asioita paljon yhdessä. Se on ollut mielenkiintoista.

Syksyn tullen avovaimo – tai miksi häntä sitten kutsuttaisiinkaan – toimii Dannyn keikkakuskina, kun iskelmälegendat lähtevät Herrasmiehet lavalle -kiertueelle.

Helmi kertoo Iltalehdessä haaveilevansa vielä opiskelemisesta, onhan hän 25-vuotias.

– Toistaiseksi en ole hakenut minnekään. Olen päässyt näkemään Dannyn rinnalla, että millainen tämä ala on, ja opinnot tulevat kyllä ajankohtaiseksi, hän vakuuttaa Iltalehdessä.

Takavuosilta muistetaan, että kun Pertti ”Spede” Pasanen alkoi viihtyä Maria Drockilan kanssa, hän nimitti Marian yhtiönsä toimitusjohtajaksi.