Jari Sarasvuo ärähtää: ”Päiväkodista piti maksaa kovempaa hintaa kuin naapuri”

Jarille on tullut paljon vastauksia.

Julkaistu:

Yrittäjä Jari Sarasvuo ottaa X-viestipalvelussa kantaa viimeaikaisiin keskusteluihin siitä, pitäisikö vanhusten hoivassa ottaa huomioon varallisuus. Se voisi tarkoittaa asiakasmaksujen nousua jopa 800 eurolla kuussa.

– Tavoitteeni on kuolla sairauskohtaukseen Nuuksion jyrkissä mäissä. Se on reilu&rehti lähtö, varsinkin sukulaisille. Sitä ennen osallistun auliisti muiden hoivan rahoitukseen, kirjoittaa Sarasvuo kiukkuisen oloisena.

Lue myös: Jari Sarasvuon firma takoo miljoonia – asiassa on vain ikävä mutta

Sarasvuo vertaa tätä myös päiväkotimaksuihin, joita niitäkin maksetaan varallisuuden mukaan. Varhaiskasvatuksen asiakasmaksut lasketaan prosenttiosuutena perheen bruttotuloista.

– En tänä päivänä pidä reiluna, että päiväkodista piti maksaa kovempaa hintaa kuin naapuri. Eikö se olisi riittänyt, että olin jo aiemmin osallistunut enemmän kuin hän? kysyy Sarasvuo.

Sarasvuo kysyy vielä: ”Olisiko myös kahvipaketin ja kortsujen hinnoissa kassalla pitänyt ottaa huomioon työmarkkinamenestys?”

Osa Sarasvuon julkaisuun vastanneista on samaa mieltä hänen kanssaan ja osa ei.

Lue myös: IL: Jari Sarasvuo ei käy joka päivä suihkussa – erikoinen syy

– Kaatuiko taloutesi päiväkotimaksuihin? Miksi haluat identifioitua vuorineuvosten tunkkaiseen joukkoon? kysyy joku ja hän on saanut näihin vastauksena ei ja en.

– Kun annat pirulle pikkusormen, se vie koko käden. Näin se Jari vaan menee. Ei sosialistien ahneudella ole mitään rajaa, on joku kommentoinut.

– Onko Suomi maailman ainoa maa, jossa jollain tavalla menestymisestä rankaistaan korkeampien maksujen muodossa? miettii eräs.

Jos upotus ei näy, avaa se auki tästä.

Lue myös: Tilaa Comon uutiskirje ja tiedät mistä kahvitauolla puhutaan! Nappaa kotimaan tv-vinkit ja puheenaiheet suoraan sähköpostiin tästä.