Entinen Salatut elämät -näyttelijä Jasmin Hamid on käynyt kuntosalilla. Se ei alkanut ensin hyvissä merkeissä. Hän kertoo sometarinoissaan aikaa kuluneen ensin jonottamisen parissa. Syynä ei ollut täysi kuntosali, vaan siellä oleva lapsiparkki.
– Elixian lapsiparkki on täynnä, ja haaveilen siitä, että pääsisin jumppaamaan. Lapset kirjataan sisälle digitaalisesti, mutta jostain kumman syystä lapsiparkin täyttymistä ei voi seurata kotoa saatu ilmoittautua etukäteen, kirjoittaa Jasmin ensin.
Jasmin kertoo osanneensa varautua jonottamaan pitkään. Samalla hän ihmettelee, miksi muilla kuntosaleilla ei ole lapsiparkkia.
– Miten voi olla mahdollista, että jumppatuntien ja kuntosalin täyttymistä voi seurata etänä, mutta lapsiparkin ei, ihmettelee Jasmin välissä.
Jasminin jonotus palkittiin, mutta hän teki sen jälkeen mokan
Jasminin mukaan lapsiparkin palvelusta pitää maksaa joka kuukausi. Hän sai lapsensa lopulta lapsiparkkiin ja teki sen jälkeen jotain, jota häpesi.
– Menin just lörpöttelemään jollekin tuntemattomalle miehelle, jonka luulin olevan se, jonka kanssa oltiin yhdessä lapsiparkkijonossa, että jee säkin pääsit sisään, mutta hänhän oli joku ihan tuntematon, kertoo Jasmin mokastaan.
Jasminia hävettää nyt tilanne niin paljon, että hän miettii jopa salin vaihtoa. Se voisi olla ikävää, jos muilla saleilla ei ole lapsiparkkia.
– Hän yritti vähin äänin poistua paikalta ja mun selitys jäi kesken ja hän varmaan luuli, että yritän iskeä tai jotain, joten joudun nyt varmaan pelkästä häpeästä vaihtamaan salia, olipa lapsiparkkia tai ei, toteaa Jasmin vielä.
Jasmin tekee välillä perheeseensä liittyviä julkaisuja. Lapsista ei näy niissä kasvoja, kuten ei kesäisessä julkaisussakaan. Hän kertoo siinä perheessä käyneen hänen pikkuserkkunsa tyttären lakkiaisissa.
– Oltiin liikkeellä koko perheen voimin ja tuntui ihan ekalta kesäpäivältä. Mun tyttärellä oli päällään mun vanha mekko (skrollaa sokerikoomaiseen kuvaan kasarilla) ja mun neuloma villatakki, kirjoitti Jasmin kesällä.
Jasminilla on kaksi lasta. Heistä vanhempi on vuonna 2018 syntynyt poika ja nuorempi vuonna 2020 syntynyt tytär. Lasten isä on Jasminin puoliso Santtu Hulkkonen. Pari meni naimisiin kesällä 2015.
Jos upotus ei näy, avaa se auki tästä.