Kiinalaisseurue kikkaili Helsinki-Vantaan lentoasemalla – tästä ei moni tykkää

17.08.2015

Nuori vantaalaisnainen piipahti Helsinki-Vantaan lentoaseman lähtöterminaalissa, jossa alkoi tuoksua hyvin erikoiselle.

-Tuntui että siellä oli jossain kiinalainen ravintola, vaikka ei ollutkaan, missään. Kääntelin päätäni ja ihmettelin että mitä ihmettä.

Kunnes nainen näki, että kiinalaisryhmä – noin kolmekymmentä ihmistä – oli pistänyt pystyyn ihan oman pikku etnoravintolan. Jokaisella oli käsissään pieni ”lämminkuppi”-ateria. Nuudelithan ne siinä tuoksuivat, ja voimakkaasti vieläpä.

Miten tämä oli mahdollista?

-Heillä oli mukanaan pieniä vedenkeittimiä. He hakivat vessasta vettä ja kiehuttelivat niissä vettä. Mistä lie pistorasian löytäneet sähköä varten. Kohta oli jokaisella omat ruoat edessä. Ei tähän keittelyyn mitenkään puututtu, eväiden syömistähän se oli, vaikkakin voin kyllä uskoa, ettei tämä kovin sallittua voimakkaiden hajuhaittojen vuoksi ole, nainen naureskelee.

-Ei lentoterminaali sentään mikään katukeittiö ole.

Nuori suomalaisnainen avautui aiheesta omilla somesivuillaan.