Näyttelijä Jussi Lampi on näyttelijä ja muusikko, joka muistetaan monista yhteyksistä. Mies on saanut korstomaisen ulkonäkönsä vuoksi ehkä eniten rikollisen rooleja Suomessa.
Jokin aika sitten Jussi teki suuren elämänmuutoksen. Lappajärveltä Etelä-Pohjanmaalta kotoisin oleva mies muutti kymmenien etelässä vietettyjen vuosien jälkeen takaisin kotitanhuvilleen. Alavudella oli tarkoitus olla ensin ehkä vain vähän aikaa, mutta visiitti on venähtänyt lopulliseksi. Jussi on tehnyt töitä Alavudelta käsin ja hoitanut myös kunnallisia kulttuuripestejä
Nyt Jussi näyttelee – kuulemma viimeistä kertaansa – kesäteatterissa. Hän aloitti liki 40 vuotta sitten Joensuussa, joten sinne on mukava myös lopettaa – kesäteatterit.
Syksyllä Lampi menee Seinäjoen teatteri Hysteriaan tekemään roolin, mutta joulukuussa alkavat viralliset eläkepäivät.
Siitä huolimatta näyttelemistä hän ei jätä. Ei varsinkaan jos leffarooleja tulee vastaan.
Nyt Jussilla on ollut Marjo-vaimonsa kanssa juhlan hetki.
-Tänään tuli täyteen 13 vuotta tämän ihanan Nasun kanssa. Kiitos Rakkaus näistä vuosista! P. S. Joskus voitais pukeutua vähän sillai jännästi…, mies kirjoittaa.
Ja aika jännästi he ovat pukeutuneet. Hui, Jussi!
Katso kuva alta tai tästä.