Juontaja Katja Ståhl pitää podcastia Saatan olla väärässäkin yhdessä radiojuontaja Kimmo Vehviläisen kanssa. Ståhl kertoo sen tuoreessa jaksossa jotain, jota on ensin vaikea uskoa todeksi. Kyseessä on esine, joka puuttuu hänen kodistaan. Suomalaisissa kodeissa yli 90 prosentilla on ainakin yksi sellainen. Vuonna 2023 tehdyn tutkimuksen mukaan sellainen löytyy 94 prosentilla kotitalouksista.
Lue myös: Diandra valehtelee: ”Meil oli Katja Ståhlin kaa hauska kuvauspäivä”
– Sä katot ihmistä, jolla ei ole televisioruutua kotona laisinkaan, paljastaa Ståhl kotinsa puutoksesta.
Vehviläinen hämmästelee, miten televisiossa työskentelevällä ihmisellä ei ole kotonaan televisiota.
– Eikö sun pitäisi edes sen verran katsoa televisiota, että edes tietäisit, miten siellä tulee esiintyä, kysyy Vehviläinen.
– Ei näköjään, vastaa Ståhl.
Ståhl selittää tarkemmin, mistä syystä hänen kotoaan ei löydy televisiota. Sellainen oli ollut siellä joskus. Hänen poikansa oli vienyt sen vuonna 2017 omaan huoneeseen pelinäytöksi lisänäytöksi. Se ei palannut enää takaisin olohuoneeseen. Nyt poikakaan ei asu enää kotona eikä kodissa ole televisiotakaan.
Näin Ståhl selviää ilman televisiota
Vaikka Ståhl elää ilman televisiota, kykenee hän katselemaan sarjoja. Hän katsoo niitä tietokoneeltaan. Sillä tavalla hän ei näe televisiomainoksia. Hän kertoo, ettei hänellä ole hajuakaan mitä televisiossa mainostetaan.
Ståhl kertoo podcastissa harrastavansa paljon, joten illat kuluvat muissa merkeissä kuin television katselussa. Hän paljastaa, että televisiottomuus ei ollut mikään valinta.
– Mä vain olen ajautunut siihen, ja olen huomannut, ettei se vaivaa millään tavalla, toteaa Ståhl.
Ståhl on esiintynyt paljon televisiossa
Vaikka Ståhl ei juurikaan katsele televisiota, moni saa katsella häntä televisiosta. Hän on esiintynyt lukuisissa televisio-ohjelmissa. Hän nousi julkisuuteen vuonna 1995, kun hän toimi Jyrki-nuortenohjelman juontajana. Hän on juontanut myös Elämäni biisi -ohjelman.
Ståhlilla on ollut myös elokuvarooleja elokuvissa Nousukausi ja Teit meistä kauniin.