Poliisi epäilee Brother Christmas ry:tä kolmesta rahankeräysrikoksesta sekä törkeästä kirjanpitorikoksesta

Vakavia syytöksiä.

Poliisi on antanut lausunnon liittyen Brother Christmas ry:n toimiin.

”Poliisi epäilee Brother Christmas ry:tä kolmesta rahankeräysrikoksesta sekä törkeästä kirjanpitorikoksesta”, Itä-Uudenmaan poliisilaitos kertoo Facebookissa ja jatkaa:

”Itä-Uudenmaan poliisilaitoksen talousrikostutkintayksikkö on saanut valmiiksi Brother Christmas ry:n toimintaan liittyvän esitutkinnan. Poliisi on selvittänyt esitutkinnassa onko yhdistyksen ja siihen liittyvien henkilöiden toiminnassa syyllistytty rahankeräysrikokseen tai muuhun rikokseen.

Esitutkinnassa on käynyt ilmi, että yhdistykseen liittyy neljä rikosepäilyä, joista kolme on rahankeräysrikoksia ja yksi törkeä kirjanpitorikos

Esitutkinnan sekä suoritettujen tarkastusten perusteella ei ole kuitenkaan viitteitä siitä, että varoja olisi käytetty muuhun kuin yhdistyksen toimintaan. Poliisi teki tarkastuksen rikosperusteisesti, mutta myös Brother Christmas ry:n omasta toimeksiannosta tehtiin oma hallinnollinen tarkastus tilintarkastusyhtiössä ennen esitutkinnan aloittamista.”

Katso päivitys alta.

Aiheet: