Länsi-Uudenmaan poliisi tutkii Espoossa Friisinmäenaukiolla keskiviikkona 28.1. noin kello 10 tapahtunutta epäiltyä pahoinpitelyä.
Poliisi pyytää, että paikalta poistunut pahoinpitelyn uhri ottaisi poliisin yhteyttä.
Poliisin tämänhetkisen tiedon mukaan asianomistaja on vanhempi nainen, joka oli saapunut paikalle kantaen sylissään pakettia. Naisella oli ollut kasvoillaan tummat silmä- tai suojalasit.
Lue myös: Alaikäinen ajoi ratsiassa poliisia päin Espoossa – poliisi sai kiinni seuraavana päivänä
Lue myös: Asuntovarkailla Espoossa erikoinen kikka – poliisi paljasti
Pahoinpitelystä poliisi epäilee toista naista, joka oli ensin tarttunut uhrin sylissä olleeseen pakettiin sekä myöhemmin uhriin ja hänen kasvoillaan olleisiin laseihin yrittäen repiä laseja pois. Poliisi tavoitti epäillyn tapahtumapaikalla.
Poliisin tiedossa ei vielä ole, millaisia vammoja uhri tilanteessa sai, sillä hän oli paennut paikalta juosten. Poliisi pyytääkin, että kohteeksi joutunut ottaisi poliisin yhteyttä asian selvittämiseksi. Yhteyttä voi ottaa soittamalla poliisin vihjenumeroon 0295 438 488 (ympärivuorokautinen puhelinvastaaja) tai sähköpostilla vihjeet.lansi-uusimaa@poliisi.fi.