Sisä-Suomen poliisi valvoi juhannusaattona Jämsän Himoksella muun poliisitoiminnan ohessa alueella liikennöiviä takseja.
Jämsän Himoksella järjestettävät juhannusfestivaalit keräävät alueelle paljon väkeä ja myös takseja on liikenteessä runsaasti. Niinpä päätettiin ratsata taksiliikennettä.
Valvontaiskun aikana tarkastettiin yhteensä noin 40 taksia ja kuljettajaa. Tarkistuksen kohteena oli ajoneuvon kuntoon ja rekisteröintiin liittyvät asiat sekä taksiliikenteen harjoittamiseen liittyvien velvollisuuksien noudattaminen. Näihin kuuluvat muun muassa taksiliikenneluvan sekä taksinkuljettajan ajoluvan voimassaolo ja velvollisuus laittaa matkustajan nähtäville luvanhaltijan nimi ja yhteystiedot sekä kuljettajan nimi.
Takseina käytettävien ajoneuvojen rekisteröinnissä tai liikennekuntoisuudessa ei valvonnassa havaittu puutteita.
Myös taksiliikenneluvat ja taksinkuljettajien ajoluvat olivat kunnossa. Puutteita sen sijaan oli muun muassa siinä, ettei matkustajien nähtäville ollut aina laitettu luvanhaltijan nimeä ja yhteystietoja. Tämän vuoksi sakkoja tuli neljälle kuljettajalle.