Sanna Ukkola löysi lentopelkoonsa avun – tämä julkkis keksi keinon

Sanna rakasti aiemmin lentämistä, sitten kaikki muuttui.

Julkaistu:

Lentopelko eli aerofobia on hyvin yleinen vaiva. Siitä kärsii jossain muodossa arviolta jopa kolmasosa väestöstä, vaikka lentäminen on tilastollisesti tarkasteltuna edelleen yksi maailman turvallisimmista matkustusmuodoista.

Pelko on usein monimutkainen yhdistelmä hallinnan tunteen menetystä, korkean paikan kammoa sekä ahdistusta suljetusta tilasta. Moni matkustaja tulkitsee koneen normaalit äänet ja turbulenssin merkkeinä viasta, vaikka todellisuudessa nykyaikaiset lentokoneet on suunniteltu kestämään äärimmäisiä sääolosuhteita ja ilmanpaineen vaihteluita.

Jotkut lääkitsevät pelkoa alkoholilla. Tätä ei suositella. Toiset pelosta kärsivät hyötyvät kognitiivisesta käyttäytymisterapiasta tai erityisistä lentopelkokursseista, joissa puretaan pelon juurisyitä asiantuntijoiden avulla. Moni turvautuu hypnoosiin.

Lue myös: Sanna Ukkola kertoi silmät räväyttävät uutiset: ”Olemme perustaneet…”

Niin on tehnyt myös toimittaja Sanna Ukkola.

Sanna turvautui julkisuudesta tutun henkilön apuun

Sanna kertoili asiasta sometarinoissaan.

– Mulla on aika paha lentopelko, olen puhunut siitä joskus aiemminkin, Sanna ilmoitti.

Nyt Sanna on kokeillut mentalisti Noora Karman tarjoamaa hypnoosia.

– Se oli ihan käsittämätön, vaikka tämä oli vasta ensimmäinen tapaaminen. Tämä oli Teamsin välityksellä, ja tapaamme vielä päivää ennen kuin lähden lennolle.

– Tuli hyvä fiilis. Parikymppisenä, ennen kuin minulle tuli lentopelko, olen rakastanut lentämistä yli kaiken. Minulla on nyt jo hyvä fiilis, kun ajattelen lentämistä. Minulla on nyt jo sellainen fiilis, että haluaisin lähteä lentämään, Sanna kertoili seuraajilleen.

Toinen hoitokerta on tulossa, ja tulokset ovat kuulemma jo nyt hyvät.