Suomalaisen suosikkifestivaalin kymmenet tuhannet vieraat jäävät jälleen kerran ilman liharuokia: ”Ovat osoittaneet…”

Päätös pitää.

12.06.2025

Flow-festivaali julkisti eilen ruokakojumyyjänsä. Ruokaa on vaikka minkälaista, aina aasialaisesta fuusiosta pizzaan ja kaikenlaisiin erilaisiin yhdistelmiin.

Esimerkiksi Gina X Flow on huippukokki Hans Välimäen suunnittelema ravintolaelämys, joka tuo Flow’hun italodiscoa, sesonkimakuja ja pöytiintarjoilua keskellä Suvilahden festivaalihumua. ”Tuomme Gina-ravintolamme maut ja tunnelman tänä vuonna Flow Festivalin sykkeeseen Suvilahteen. Flow’n innovatiivinen ote kulttuuriin, ruokaan ja elämyksiin tekee yhdistelmästä täydellisen”, Välimäki kertoo.

Lue myös: Lastenruokien laaja takaisinveto okratoksiinin takia – hävitä nämä!

Lisäksi Välimäki paljastaa, että Cirkon Maneesi-salissa toteuttavaan ravintolaan kuuluu eräs erityinen juju. ”Ravintolaamme kannattaa pukeutua teeman mukaisesti, sillä palkitsemme päivittäin parhaimman italodisco-henkisen asun kantajan kahden hengen illallislahjakortilla Korkeanvuorenkadulla sijaitsevaan Gina-ravintolaamme.”

Vaan yhtä asiaa ei festivaaleilta saa. Flow’n Sustainable Food -kestävyysohjelman mukaisesti tänäkään vuonna Flow Festivalilla ei tarjota lainkaan lihaa, ja lisäksi tänä vuonna festivaalilla tarjottavissa kala-annoksissa käytetään pelkästään Suomessa pyydettyä kalaa. Flow’n viime vuosina tekemät hiili- ja materiaalijalanjälkilaskelmat ovat osoittaneet, että ruoka on tärkeässä roolissa hillitessä luontokadon ja ilmastonmuutoksen haittoja.