Koko maailman pysäyttäneestä tsunamista tulee joulunpyhinä kuluneeksi 20 vuotta. Pitkän linjan uutismies Jari Kupiainen on tehnyt aiheesta Hymy-lehden verkkosivuille kokemuspohjaisen useampiosaisen jatkokertomuksen, jossa hän kuvaa katastrofia paikan päältä.
-Menin Thaimaahan lomalle pari päivää tapahtuman jälkeen, mutta pian huomasin olevani töissä. Uutismiehenä minun oli tarve raportoida näkemistäni asioista. Se kaikki oli niin käsittämättömän järkyttävää, Kupiainen kertoo Comolle.
Tsunami-sarjan ensimmäinen osa ilmestyi eilen, ja siinä on kokonaisuudessaan kuusi osaa. Toinen osista tuli tänään ulos.
Lue myös: Nelosella alkaa suomalaissarja, jota ei itkemättä kukaan katso: ”Menetin mieheni ja 2 lasta…”
Kupiainen kuvaa jatkokertomuksessaan, kuinka lento Thaimaahan muutama päivä suru-uutisten jälkeen oli erikoisen hiljainen. Kukaan ei puhunut mitään tai kysynyt tsunamista lentoemänniltä. Aihe tuntui olevan tabu.
-Ne päivät olivat koko elämäni erikoisimmat, Kupiainen kirjoittaa. -Ajattelin, että tällaistako on helvetissä. Se mitä opin on, että elämä on arvaamaton. Se pysäytti. Tuollaisen kaiken näkeminen osoittaa kuinka ihminen on pieni ja luonto vahva.
Tässä osa 1 ja tässä tänään julkaistu osa 2.