Kaksi metsästäjää loukkaantui karhunmetsästyksen yhteydessä Joensuun Uimaharjun alueella. Molemmat loukkaantumiset tapahtuivat kohtaamisissa aiemmin ammutun ja haavoittuneen karhun kanssa.
Poliisi sai ilmoituksen perjantaina 21.8. hieman ennen kello kuutta aamulla, että kaksi metsästäjää on loukkaantunut karhun vahingoitettua heitä Joensuun Uimaharjun alueella.
Itä-Suomen poliisin partio meni paikalle ja sai selville, että alueella oli ollut käynnissä luvallinen karhunmetsästys, jonka yhteydessä tapaturma oli käynyt.
Tapahtumat saivat alkunsa, kun metsästäjä ampui täysikasvuista uroskarhua. Karhu haavoittui laukauksesta, joten metsästäjä oli lähestynyt karhua ampuakseen lopetuslaukauksen. Tässä yhteydessä karhu oli hyökännyt metsästäjän kimppuun.
Metsästäjä oli huutanut apua ja muut metsästäjät olivat tulleet paikalle. Karhu oli tässä vaiheessa poistunut paikalta. Paikalle tulleet metsästäjät aloittivat ensiavun loukkaantuneelle metsästäjälle ja kaksi heistä lähti koiran avulla jäljestämään haavoittunutta karhua.
Jäljestämässä olleet metsästäjät kohtasivat karhun lähimaastosta, ja karhu pääsi vahingoittamaan myös toista metsästäjää. Tässä vaiheessa toinen jäljestämässä olleista metsästäjistä pääsi lopettamaan karhun ampumalla. Metsästäjät saivat tilanteessa vammoja, ja heidät toimitettiin paikalta jatkohoitoon.
Poliisi selvitti paikalla metsästyksen laillisuuden ja menettelytavat. Kyse oli luvallisesta metsästyksestä, eikä poliisi ei epäile asiassa rikosta.