Tällä Tampereella ajelleella oli kaikki pielessä – pikkuasia johti vyyhdin purkautumiseen

Poliisi päätti katsoa mitä on takavalon toimimattomuuden takana.

29.10.2021

Joskus pieni asia voi johtaa suuremman jäljille. Niin nytkin Tampereella.

Poliisi valvoi liikennettä kuluneella viikolla yöaikaan Kaukajärven kaupunginosassa. Tuolloin partio kiinnitti huomiota ajoneuvoon, jonka takavalo ei toiminut.

Poliisi näki nopeasti järjestelmästään, että ajoneuvon luovutusilmoitus oli myös tekemättä ja ajoneuvovero maksamatta. Ei muuta kuin pysäyttämään!

Kuljettajaksi ilmeni henkilö, joka ajeli tuttavallisemmin joulukortilla, eli hänellä ei ollut ajo-oikeutta.

Lisäksi selvisi, että henkilöllä oli viisi aiempaa kulkuneuvon kuljettamista oikeudetta vuoden sisällä.

Ei tässä vielä kaikki. Kuljettaja oli kännissä. Kuljettaja puhalsi törkeän rattijuopumuksen ylittävän lukeman. Olipa hänellä etsintäkuulutuskin voimassa.

Matkustajana oli myös erittäin aggressiivisesti käyttäytynyt henkilö, jonka poliisi nappasi pahnoille syntejään miettimään – hänetkin.