Monitoimimies Janne Kataja kertoo tuoreessa Ilta-Sanomien jutussa kuulumisiaan laihdutuksensa suhteen.
Niille jotka vonkuvat kilomääriä pöytään tuotetaan pettymys. Janne ei kuulemma edes tiedä, kuinka monta kiloa on lähtenyt. Hän ei omista vaakaa.
Yhden luvun hän kuitenkin kertoo: vyötäröltä on kadonnut yhteensä kahdeksan senttiä.
Lue myös: Janne Kataja esittelee kalsariasuaan – ”Pyynnöstä”
Stressi nosti painoa
Keväällä 2024 konkurssin aikoihin Kataja kärsi kovasta stressistä. Hän on kertonut, että tuolloin lyhyessä ajassa tuli paljon painoa ja elimistö meni hänen arvionsa mukaan suorastaan jumiin.
Painonnousu ei jäänyt pelkäksi ulkonäkökysymykseksi.
Lue myös: Oho, nyt voit ostaa Janne Katajaa ruokapöytääsi
Ratkaiseva hetki koettiin Helsingin kaupunginteatterin farssinäytelmän harjoituksissa. Portaissa polvet vihloivat. Lääkärissä selvisi, että kipu ei välttämättä viitannut nivelrikkoon, vaan saattoi johtua ylipainon aiheuttamasta rasituksesta.
Janne kertoo Ilta-Sanomissa kokeilleensa aiemmin monia keinoja, myös elämäntapamuutoksia. Pätkäpaasto toi välillä tulosta, mutta kilot palasivat. Epäsäännöllinen työrytmi teki säännöllisestä syömisestä vaikeaa.
Keväällä 2025 Kataja kysyi lääkäriltään, olisiko Ozempic hänelle mahdollinen. Hän aloitti lääkkeen käytön samana keväänä.
Lääkkeen vaikuttava aine on semaglutidi, jonka kuvataan tasapainottavan verensokeria ja ruokahalua. Katajan mukaan pienemmät annokset riittävät nykyään tuomaan kylläisyyden tunteen.
Alussa tuli sivuoireita: kahden ensimmäisen pistoksen jälkeen hänelle tuli huono olo. Oireet ovat hänen mukaansa jääneet pois.
Alkoholikin jäi
Ilta-Sanomissa Janne kertoo, että vyötäröltä on kadonnut kahdeksan senttiä, polvet eivät enää oireile portaissa ja hengästyminen on helpottanut.
Lue myös: Hän on Janne Katajan lapsen äiti – IS: ”Olemme avoliitossa”
Mies kertoo myös, ettei punaviini enää maistu eikä hän muista, milloin olisi viimeksi käyttänyt alkoholia.