Vain elämää -tähtenäkin muutama vuosi sitten nähty Klamydia-yhtyeen Vesku Jokinen on töppöillyt pahasti noustuaan pitkän keikkataukonsa jälkeen uudelleen lavalle.
Klamydian perjantainen keikka Vantaan Tulisuudelmassa on herättänyt kovaa arvostelua. Yhtyeen nokkamies Vesku Jokinen pyytääkin nyt esiintymistä anteeksi somessa.
Lue myös: Seiska: Vain elämää -tähti Vesku Jokinen erosi syksyllä – nyt uusi rakkaus
Lue myös: Tässä on Vain elämää -Veskun uusi rakas – lemmenlomalla!
Jokinen kertoo Instagramissa suoraan, että keikka meni pahasti vinoon.
– Oli sitten maailman huonoin rundin alotus eilen. Olin vitun kännissä ja olin vitun paska. Aivan vitun huono. Anteeksi kaikille läsnäolijoille, hän sanoo.
Hän jatkaa samassa päivityksessä:
– Ei juotu sivistyneesti punkkua vaan vedettiin kusipäänä kossua. Ainaskin hyvät oli kuorot teillä. Kiitos kärsivällisyydestä. Tänään vähä selvempänä lalliksella. Punks not dead.
Keikan nähneet kuvaavat Iltalehdelle, että ilta oli alusta loppuun vaikeaa katsottavaa. Paikalla ollut Sami sanoo, että Jokinen oli pahasti päihtynyt.
– Keikan edetessä puheista ei enää saanut selvää. Se oli sellaista kännisen äninää. Loppuvaiheessa hän unohti sanoja ja yritti laulattaa yleisöä niin, että hän seisoi mikin kanssa ja tuijotti tyhjyyteen, Sami kuvailee IL:ssä.
Lue myös: Klamydian Vesku Jokisen suuri suru – lukuisat laulajat ja kollegat ottavat osaa
Saman silminnäkijäkuvauksen mukaan Jokinen poistui välillä lavalta ja oli vähällä kaatua yleisön päälle.
– Se meni ihan älyttömäksi. Toiseksi viimeisessä biisissä hän meinasi kellahtaa kyljelleen yleisön päälle kahteen kertaan. Biisien väleissä Vesku lähti pois lavalta. Bändikaverit kävivät häntä sitten maanittelemassa takaisin.
Erään Iltalehden haastatteleman mukaan Jokinen haukkui yleisöä persreiäksi. Hän heilutteli myös keskisormea.
Klamydian on määrä esiintyä lauantaina 28.3.2026 Köyliön Lallintalolla.