Uutta elämää taistelukentällä: Arvostelussa Battlefield 4

03.12.2013

Ruotsalaisen pelinkehittäjän Dicen suosittu Battlefield-pelisarja on palannut uusimman osansa myötä entistä vahvempana. Ensisilmäyksellä peli vaikuttaa sarjan kolmososan kevyeltä kausipäivitykseltä, mutta todellisuudessa se parantaa riittävästi kokemusta ollakseen ensimmäisen persoonan räiskintäpelien uusi kuningas.

Battlefield 4:n yksinpelikampanja on tuttuun tyyliin varsin lyhyt parin illan elämysjuna. Sen juoni käsittelee Kiinassa tapahtuvaa konfliktia, jonka keskelle joutuu amerikkalainen sotilasryhmä. Vauhtia ja toistuvia läheltä piti -tilanteita sisältävään kampanjaan on selkeästi satsattu, joten sen pelaa mielellään kertaalleen läpi.

Nettimoninpeli on Battlefield-peleissä perinteisesti se tärkein juttu ja se on onneksi kokenut kosolti hyviä uudistuksia. Monipelikarttoja on (tällä hetkellä) kymmenen kappaletta, niiden rakenteen vaihdellessa hieman eri pelimuotojen välillä. Kartoissa on riittävästi vaihtelua ahtaista luolastoista pilvenpiirtäjäpitoisiin kaupunkeihin ja aukeisiin tankki- ja ajoneuvokarttoihin. Tuttuun tapaan maksullisia lisäkenttiä on luvassa myöhemmin julkaistavien karttapakettien myötä.

Vanhoista tutuista pelimuodoista mukana ovat kestosuosikit Conquest, sen pienempi variaatio Domination, Rush ja perinteinen deathmatch. Uutena pelimuotona näiden rinnalle on saatu Counter Strikea muistuttava yhden elämän pomminpurkutaistelu Defuse. Lisäksi uutuutena löytyy Obliteration, jossa tiimit taistelevat yksittäisen taistelukentällä olevan pommin hallinnasta, pyrkien tuhoamaan vastustajan kolme puolustuspistettä. Molemmat uudet monipelimuodot ovat onnistuneita ja tuovat mukavaa vaihtelua lipunvaltauksen ja kentän vyörytyksen rinnalle.

Myös itse taistelukentälle on saatu uutta elämää. Perusmosurin lisäksi taisteluissa on mahdollista toimia myös tilannetta lintuperspektiivistä tarkkailevana komentajana, käskyjä jakaen ja Tomahawk-ohjuksia sekä avustuspaketteja taktisesti kentälle pudotellen. Moninpelikartat ovat lisäksi aiempaa dynaamisempia, sisältäen jo aiemmista osista tutun tuhoutuvan ympäristön lisäksi erilaisia taistelun luonnetta muuttavia levolution-tapahtumia, kuten kesken kaiken puhkeavia hirmumyrskyjä ja kaatuvia pilvenpiirtäjiä. Muuttuvien elementtien lisäksi myös aiempaa suuremmat korkeuserot tuovat aivan uuden ulottuvuuden karttoihin. Erittäin tervetullut lisä on myös testirata, jolla voi testata kaikessa rauhassa aseitaan tai vaikka aina yhtä vaikeaa kopterilla lentämistä.

Battlefield 4:n alkutaivalta ovat vaivanneet moninpelin osalta ärsyttävät kaatumiset ja muut bugit, mutta päivitysten myötä tilanne on pikkuhiljaa korjautumassa. PlayStation 3:lla ja Xbox 360:llä pelatessa konsolin rajoitteet alkavat hieman jo tulla vastaan ainakin pelaajamäärien ja ruudunpäivityksen suhteen, joten katse on vahvasti jo seuraavan sukupolven konsoleissa. Ensiluokkainen räiskintäkokemus se on silti kaikilla alustoilla.

(PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox 360, PC)

Jaakko Koivurinta