Hyvinvointiyrittäjä Aki Manninen asuu Porin saaristossa. Tälle päivälle ja tulevalle yölle Länsi-Suomeen on luvattu hurjia myrskylukemia.
Tämän on huomannut myös Manninen.
Hän kertoo sometarinoissaan kiinnittäneensä paljun ja täyttäneensä sen vedellä, jotta se ei lähtisi livohkaan.
Ei auttanut, paljun piippu on kadonnut myrskyssä, joka on puhaltanut jopa 30 metriä sekunnissa.
-Laitoin sen kiinni, ettei se lähde. Mutta lähti piippu! Aina jotakin. Piippu oli kadoksissa, kun tulin rantaan. Niin kauheast puhaltaa lännestä, Aki toteaa.
Palju on kokenut kovia. Lokakuussa siitä lähti kansi omille teilleen ja se löytyi naapurin rannalta.
Lue myös: Aki Manninen ei muotioikuista välitä – julkaisi kuvan asustaan joka jakaa mielipiteitä!
Lue myös: Aki Mannisen ja Rita Niemi-Mannisen yllättävä paljastus rakkaudesta
Viime vuonna Mannisen palju löytyi naapurin rannasta täysin mäsänä, kun tuulet olivat ottaneet sen mukaansa.
Manninen valmistautuu paraikaa otteluun Immu Ilméniä vastaan. Hän on kertonut saavansa kevättalven turnauksesta merkittävän summan rahaa, joka myös motivoi miestä.