Erika Helin pelkää liikkua Suomessa ulkona – karmea syy taustalla

Kamalia ihmisiä.

Julkaistu:

Pacthouse-sarjaan osallistunut Erika Helin kertoo karmeista kokemuksistaan. Ne ovat niin karmeita, että hänen on täytynyt tehdä turvallisuussuunnitelmia.

– Nämä sanat lauotaan mulle live-realityssa, ja tiedän jo etukäteen, että mua odottaa tappouhkaukset DMssä kun avaan puhelimen seuraavan kerran, aloittaa Helin kertomalla.

Erika kertoo, mistä sanasta on kyse. Sen voi mennä lukemaan täältä.

Lue myös: Erika Helin: ”Pahoinvointi alkoi uudelleen”

– Striimissä unelmoitiin myös mun pään hakkaamisesta patteriin ja kunnolla turpaan vetämisestä. Ja nyt mun viestikanavat ovat taas kerran täynnä viestejä. jossa uhataan väkivallalla, kertoo Helin karmeista viesteistä.

Erika pelkää Suomessa julkisissa paikoissa.

Lue myös: Jättikö Erika Helin Pacthouse-taloon ikävän vitsauksen?

– Kyllä, joudun ihan aidosti tekemään turvallisuussuunnitelmia, kun liikun julkisilla paikoilla Suomessa. Mulle tää ei ole hauskaa ja harmitonta läpänheittoa, vaan ihan aito ja realistinen vaara, toteaa Helin.

Moni Erikan someseuraajista on todistanut tämän myös itse.

– Kuuntelin livessä tätä ja olin sanaton mitä sulle päin näköä sanottiin, kirjoittaa BB:stä tutun Jasmiina Yildiz.

Erika kehottaa miettimään ensi kerralla ennen kuin laukoo hänelle tällaisia juttuja tai nauraa niissä mukana.