Ruokalähettipalvelu Foodora lopettaa Suomessa toimintansa. Sen tilalle ollaan saamassa uusi ruokalähettipalvelu, kertoo Financial Times. Lehden mukaan Uberin Uber Eats -ruokalähettipalvelu on saapumassa Suomeen vielä tämän vuoden aikana.
Yhdysvaltalaisyhtiö tuo palvelunsa Suomen lisäksi kuuteen muuhun Euroopan maahan. Niitä ovat Norja, Tanska, Itävalta, Tšekki, Kreikka ja Romania.
Suomeen ollaan jo hakemassa kokenutta henkilöstöpäällikköä.
Yhtiön edustaja Susan Anderson kertoo yhtiön odottavan innolla laajenemista markkinoille, joille vakiintuneet toimijat ovat asettuneet.
Andersonin mukaan yhtiön suunnitelmissa on myös lisätä droonien ja robottien hyödyntämistä automaattisessa kuljetustoiminnassa.
Foodora lopettaa Suomessa jo tämän kuun lopussa. Yhtiö aikoo keskittyä jatkossa maihin, joissa se voi nousta markkinajohtajaksi.