Huh, mikä linnamainen Espanjan-koti, Helena Ahti-Hallberg – kuvalinkki

Upea ja historiaa tulviva.

Julkaistu:

Helena Ahti-Hallberg on avautunut sosiaalisessa mediassaan usein Espanjan-kakkoskodistaan, johon on tehty remonttia vaiherikkaasti.

Välillä on meinannut mennä hermot espanjalaisten maniana-meiningin kanssa, mutta nyt taloon on jo vedetty sähköt. Sähkökaappi ja mittari puuttuvat edelleen. Pariskunta pärjäilee aurinkovoiman turvin ja kaasulla.

Nyt Helena on päästänyt Ilta-Sanomat kotiinsa vierailemaan, eli lehdessä on julkaistu albumikuvia Helenan luvalla.

Katsojaa hulppeus huimaa. Kyse ei näytä olevan mistään pikkutalosta Espanjassa, vaan suorastaan hulppeasta linnasta, jonka massiivinen ja upea ulkonäkö häikäisee.

Salainen kellari – Helena ei pelkää

Helena Ahti-Hallberg ja hänen puolisonsa Eric Hallberg ostivat vanhan kivitalon Ontinyentin kaupungista Valenciasta, Espanjasta jokin aika sitten.

Talo hurmasi pariskunnan heti. Rakennus oli rakennettu 1800-luvun lopulla, mutta sen uloimmat seinät ja kivimuurit ovat peräisin 1500-luvulta.

Ilta-Sanomat kirjoittaa, että talossa on yli neljäsataa neliötä ja se on kolmikerroksinen. Rakennuksessa on 67 porrasta.

Lue myös: Helena Ahti-Hallberg kertoo hysteerisestä itkukohtauksesta – liittyy talokauppaan

Lue myös: Helena Ahti-Hallberg keskellä rajua perheriitaa: ”Ei tällaista sirkusta jaksa…”

Erikoista talossa on talon alla oleva suuri, tutkimaton kellaritila, jonka sisäänkäynti on peitetty seinään upotetulla peilillä. Helena ei kuitenkaan pelkää – tarinoista huolimatta -yliluonnollisia asioita.

KATSO HUIKEITA KUVIA SISÄLTÄ TALOSTA ILTA-SANOMIEN JUTUSTA.