IL: Matti Nykäsestä kertova dokumentti karmaisee – tytär ei säästele sanojaan

Dokumentti, joka voi rikkoa monen kuvan Matista.

08.02.2025

Matti Nykäsestä on tehty dokumentti, joka esitetään Ylellä kuun lopulla. Ääneen pääsevät tällä kertaa ihmiset, jotka eivät juuri ole Matista lausuneet – ne kaikkein läheisimmät.

Leski Pia Nykänen ei dokumentissa esiinny. Sen sijaan sisar, tytär Eveliina ja Matin 96-vuotias äiti, Vieno, kertovat Matista.

Iltalehden mukaan dokumentille on annettu sisältövaroitus.

Uhkaili itsarilla pienelle tyttärelleen

Tämä tarkoittaa, että siinä ei siloitella asioita. Matista piirtyy kuva, jollaista moni mäkisankaria ihannoiva ei välttämättä halua kuulla.

Se tiedetään, että ”Matti oli ihana ja kiltti selvin päin, mutta humalassa arvaamaton.” Dokumentti kertoo, ettei se läheisten mukaan ihan niin mennyt. Matti osasi olla myös selvin päin haastava persoona.

Docpoint-festareilla ensi-iltansa saanut Olli Laineen dokumentti päästää Eveliina Ojalan eli Matin tyttären kertomaan, että Matti oli huono isä.

Lue myös: ES: Pia Nykänen teki Matti-paljastuksen: ”Olin vain 19-vuotias…”

Lue myös: FL: Matti Nykäsen luottotoimittajalla Kai Merilällä henki katkolla – paha haimatulehdus vei 21 kiloa

-Ei siitä pääse yli eikä ympäri, hän sanoo.

– Hän hyvin lahjakkaasti mokasi isän roolin meidän kaikkien kanssa!

Matin ystävä kertoo, että Matti halusi aina olla oikeassa, myös selvin päin, ja jos joku oli eri mieltä, turpaan tuli. Eveliina kertoo nähneensä jo 9-vuotiaana, kun Matti laittoi silloista naistaan turpaan.

Väkivaltaa kuvataan rajusti. Siksi ohjelmalla on sisältövaroitus.

Eveliina paljastaa dokkarissa, että aina kun Matti oli yhteydessä, hän oli kännissä. Jo 7-8-vuotiaana hän kuuli isänsä uhkaavan itsemurhalla.

Kaikesta huolimatta Eveliina Ojala tahtoisi, että Matti olisi elossa ja isoisä hänen lapsilleen.

Nykäsen kuolemasta tuli juuri kuusi vuotta.

Matti Nykänen Yle TV1:ssä ja Yle Areenassa 23.2.