Somevaikuttaja Jaakko Parkkali matkustelee paljon. Hänellä on fobia, joka aiheuttaa helposti vaikeita tilanteita varsinkin matkustaessa.
Lue myös: Jaakko Parkkali on viety sairaalaan ambulanssilla
Jaakko on julkaisemassaan videossa bussissa, joka kuljettaa lentokoneen matkustajat terminaaliin. Hän kuvaa siellä ihmisiä, jotka pitävät käsillään kiinni bussin sisällä olevista tolpista ja naruista. Jaakko ei sitä tee, koska siihen liittyy hänen fobiansa.
– LENTOKENTTÄ DÖSÄN TOLPAT TAPPAA MUT, on Parkkali halunnut kirjoittaa isoin kirjaimin.
Videon päällä lukee, kuinka Jaakko kuolisi malariaan, jos hän koskisi bussin yläkaiteisiin tai naruihin.
– Mä pelkään niin paljon bakteereita. Miettikää miten paljon bakteereita, kun ihmiset pitää noista kiinni. Mä olen ainoa, joka heiluu täällä dösässä, kertoo Parkkali videossaan.
Parkkali on saanut hyviä neuvoja, kuinka selvitä tilanteesta
Monet ehdottavat käsidesin käyttöä sen jälkeen, kun on pitänyt tolpista tai naruista kiinni.
– Tartun kiinni tarvittaessa, mutta käsidesiä kuluu ja pullo sitä aina laukussa mukana, kertoo joku.
– Jos on pitkähihainen päällä niin voi kiepsasta käsivarren tolpan ympäri, kertoo eräs myös ilmeisesti toimivan keinon bakteerien kanssa.
– Sä tarvit hanskoja mukaan, ehdottaa joku.
Lisää Parkkalin saamia neuvoja löytyy alta ja täältä.