Kaakkois-Suomessa epäily: useille Suomen kansalaisuus petoksen kautta

Petostehtailu siirtyi syyteharkintaan.

Julkaistu:

Viranomaiset epäilevät, että Suomessa on järjestetty ulkomaalaisille henkilöille tekaistuja työsuhteita, joiden avulla nämä ovat hakeneet oleskelulupaa ja Suomen kansalaisuutta.

Ainakin 12 henkilön epäillään saaneen Suomen kansalaisuuden perusteettomasti.

Asiasta tiedottaa Kaakkois-Suomen poliisilaitos. Se ja Kaakkois-Suomen rajavartiosto ovat tutkineet kokonaisuutta. Asiassa epäillään törkeitä petoksia.

Rikoskokonaisuuden pääepäilty on perustanut Suomeen vuodesta 2003 lähtien useita yrityksiä. Esitutkinnan mukaan yrityksillä ei epäillä olleen lainkaan todellista liiketoimintaa tai sitä on ollut hyvin vähän.

Yritysten ja niiden läheisyhtiöiden välillä on kierrätetty rahaa tavalla, jonka epäillään luoneen vaikutelmaa todellisesta liiketoiminnasta. Pieniä poikkeuksia lukuun ottamatta yrityksiin on tullut ulkopuolista rahaa vain muutamasta ulkomaisesta yrityksestä. Rahaa on kierrätetty myös Ruotsissa toimivien yritysten kautta.

Yrityksiin tulleet varat ovat menneet pääosin niissä olleiden henkilöiden palkkoihin. Viranomaiset epäilevät työsuhteiden olleen tekaistuja. Niiden perusteella henkilöt ovat voineet hakea Suomen oleskelulupaa sekä kansalaisuutta.

Epäilyt eivät rajoitu työsuhteisiin.

Suomen kansalaisuutta hakevan on osoitettava riittävä suomen kielen taito esimerkiksi kielitutkinnolla tai suomen kielellä suoritetulla opintokokonaisuudella. Esitutkinnassa on tullut ilmi, että pääepäillyn ja hänen rikoskumppaneidensa epäillään tehneen muiden henkilöiden puolesta suomen kielen kielitutkintoja ja suomenkielisiä opintokokonaisuuksia.

Lue myös: TIS-Mika löysi rakkauden Instagramista ja muutti yhteen kolmessa kuukaudessa – Henna: ”Olethan sä pirun komea”

Lue myös: Kaakkois-Suomen poliisi varoittaa kansalaisia

Lue myös: Kuusankosken traaginen tapaus – poliisi julkaisi kuvan ja pyytää apua

Esitutkinnan mukaan henkilöt eivät olisi ilman petollista menettelyä tosiasiassa voineet saada Suomen kansalaisuutta.

Osa rikoksesta epäillyistä ehti saada Suomen kansalaisuuden ennen esitutkinnan alkamista. Ainakin 12 henkilön epäillään saaneen kansalaisuuden perusteettomasti. Lisäksi viiden henkilön kansalaisuushakemus oli vielä käsittelyssä esitutkinnan alkaessa.

Viranomaisten tiedossa on myös henkilöitä, jotka ovat saaneet Suomen kansalaisuuden jo aiemmin. Heidän osaltaan esitutkintaa ei ole tehty, koska mahdollinen rikos on vanhentunut.

Oleskelulupaa ja kansalaisuutta hakeneiden henkilöiden epäillään maksaneen pääepäillylle ja hänen rikoskumppaneilleen työsuhteen sekä Suomen oleskeluluvan ja kansalaisuuden järjestämisestä.

Lisää Como.fi Googlen ensisijaiseksi lähteeksi